wtorek, 16 sierpnia 2016

Różana tajemnica, czyli "Ząb Napoleona"

     Dzisiaj przychodzę do Was z kolejną recenzją. Tym razem będzie to książka przeczytana przeze mnie w ramach wyczytywania domowych zapasów książek, a mianowicie - Ząb Napoleona.

    Jarek jest zwyczajnym nastolatkiem z Warszawy. Na wakacje, przyjeżdża do swojej babki mieszkającej w miejscowości Róże. Zawiera tam nowe znajomości oraz poznaje historię relikwii swojej rodziny. Przedmiotu dokładnie schowanego w domu babki przed wieloma laty. Na tyle dobrze i dokładnie schowanego, że nikt dotąd relikwii rodzinnej nie odnalazł.
    Co może się wydarzyć w ciągu miesiąca spędzonego poza miastem? Czy Jarek odkryje, gdzie znajduje się cenny ząb? A może ktoś stanie mu na drodze? Tego wszystkiego dowiecie się czytając "Ząb Napoleona" autorstwa Aleksandra Minkowskiego.

     Co by tu o niej powiedzieć... Zdecydowanie nie jest to książka na jesienne lub zimowe wieczory. Dlaczego? Bo za bardzo napędza do działania. Przynajmniej w moim przypadku. Polecam poczytać w wakacje albo przed sprawdzianem z historii. :)
     Dzięki genialnemu stylowi pisania A. Minkowskiego, czytając "Ząb Napoleona" możemy dobrze wczuć się w daną postać. Wiemy co ona myśli, jak się czuje i z czego wynika jej zachowanie.
     Niestety, nie każdy pisarz ma dar do tego co robi. Część osób pisze na siłę, próbując przezwyciężyć brak weny, ale jaki to ma sens? Od małego interesowałam się tym zawodem, ponieważ autorzy książek mają pełne pole do popisu! Nie muszą pisać na siłę, zmagając się z czasem, chyba, że mają wyznaczone terminy (oddania tekstu do druku etc.). W książce Minkowskiego nie zauważyłam żadnych oznak tego, aby książka była napisana na szybko, a nawet jeśli była, dowodzi to tylko tego, że jest to jeszcze lepszy pisarz niż sądziłam. 
    Jedną z rzeczy, które najbardziej spodobały mi się w tej opowieści, jest to w jaki sposób są tu opisywane uczucia i proces myślowy. Ze względu na to, że narratorem jest tutaj główny bohater, poznajemy jego myśli i odczucia. Jak dla mnie jest to świetny sposób, aby nie stosować wymienianek typu: "Czuła się samotna, odrzucona i nielubiana". O wiele lepiej jest gdy myśli lub słowa bohatera zdradzają nam to jak się czuje: "Milcz! (...) Bo cię trzepnę!"
    W tekście można łatwo się odnaleźć, ponieważ nie jest on zagmatwany, a wszystkie wątki układają się w logiczną całość.
    W trzech słowach: tajemnicza, romantyczna, wciągająca.
    Jestem bardzo zadowolona z tej lektury. Była to moja pierwsza książka tego autora i powiem jedno: nie zawiodłam się! Chciałabym teraz podziękować dwu osobom: Aleksandrowi Minkowskiemu, za napisanie tak cudownej książki, a także mojemu tacie, bo to właśnie on zachęcił mnie do przeczytania tej opowieści. Polecam wszystkim! Ci, którzy nie przeczytali - muszą przeczytać, a tych, którzy przeczytali - gorąco zachęcam do ponownego zagłębienia się w lekturze,

Tytuł: Ząb Napoleona
Autor: Aleksander Minkowski
Seria: -
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Moja ocena: 10/10

Natka
*Zdjęcie zaczerpnięte z Google Grafika

2 komentarze:

  1. Świetna recenzja :) Może przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję i zachęcam do przeczytania. :)

      Usuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia